Siverek - siverek tarihi  

 

    Giriş ve Kayıt Ol

   Ana Sayfa     Siverek Forumları     Siverek Otelleri     Siverek Firmaları     Siverek Fotoğrafları Ana Menü
 
Üye Menümüz
 Hesabınız
 Üye Listesi
 Yazı Dizileri
 Dosya İndir
 Haber Arşivimiz
 Haber Gönderin
Siverek Özel
 Siverekli Kişiler
 Siverek Köyleri
 Siverek Okulları
 Tüm Siverekliler
 Siverek Firmaları
 Siverek Videoları
 Siverek Resimleri
 Siverek Videoları
 Fotoğraf Albümü
 Siverek Forumları
 Köşe Yazarlarımız
 Siverek Yemekleri
 Kurum Telefonları
 Siv. Kan Bankamız
 Siver. Kaymakamı
 Siver. Köy İsimleri
petitrond.gif Siverek Mesafeleri
 Mahalle Muhtarları
 Köy Muhtarlıkları
 Santraç Oyna
 Siz ve Burclar
 Siverek Otelleri
Siverek Tarihi
 Siverek Tarihi
 Siverekli Kişiler
 Sosyal Yapımız
 Siverek Ulaşımı
 Siverek İsimleri
 Siverek Turizmi
 Siverek Haritası
 Siverek Şehitleri
 Coğrafi Konumu
 Medeniyet Tarihi
 Uydudan Siverek
 Cumhuriyet Tarihi
 Ekonomi - Ticaret
Siverek Kültürü
 Mani - Sözler
 Düğün - Evlilik
 Giyim - Takılar
 Berdel - Başlık
 Siverek Şivemiz
 Taziye Geleneği
 Doğum - Sünnet
 Halay Oyunlarımız
Ziyaretci Menüsü
 Haberler
 Dosya Ekle
 Sayfa Listesi
 Isim Anlamları
 Bilgi Bannerleri
 Linkimizi Ekleyin
 Haber Gönderin
 Ziyaretçi Defteri
 Arkadaşına Öner
Hakkımızda Menüsü
 Sık Sorulanlar
 Sitenizi Ekleyin
 Destekleyenler
 Haber Politikamız
 Siteden Duyurular
 Site Yöneticilerimiz
 Reklam İletişim
 Gizlilik Sözleşmesi
 Künye
Siverek Bilinmeyenleri
petitrond.gif Siverek Tarihi
petitrond.gif Siverek Genel
petitrond.gif Siverek Hak. Bil. 1
petitrond.gif Siverek Hak. Bil. 2
petitrond.gif Siverek Hak. Bil. 3
petitrond.gif Siverek Hak. Bil. 4
petitrond.gif Siverek Hak. Bil. 5
petitrond.gif Siverek Hak. Bil. 6
petitrond.gif Siverek Hak. Bil. 7
petitrond.gif Siverek Hak. Bil. 8
petitrond.gif Siverek Hak. Bil. 9
petitrond.gif Siverek Hak. Bil 10
 

 Sol Reklam Alanı
 
150*150 Sol Reklam Alanı

 


 Kimler Bağlı
 
Toplam Üye: 4711
Aktif Üye: 0
Aktif Ziyaretçi: 9
Üye Adı
Şifre

Üye Kayıt
 


 Siverekli Kişiler
 
Click Image

Biyografiler Sayfası
 


 Son Yazılarımız
  · Fitne Çıkarmak - (2012-06-26)
· Çalışmak Ibadettir - (2012-06-26)
· Kul Hakkı - (2012-06-26)
· Bugün Kıyamete Dünden Daha Yakınız - (2010-01-10)
· Mutlulugun Kaynagi - (2009-09-12)
· Islam Dininde Temizlik - (2009-09-12)
· Islam Dininde Calismak - (2009-09-12)
· Islam Dininde Kadin Ve Cocuk - (2009-09-12)
· Islam Dininde Adalet Ve Insan Haklari - (2009-09-12)
· Islam Dininde Dogruluk - (2009-09-12)
 


 Hemşerilerimiz
 

Lütfü TURAN

Siverek
(2011-04-08)Ömer Faruk DEDE

Siverek
(2009-04-28)Bayram Başaraoğlu

Siverek
(2009-04-25)Cuma SARI

Siverek
(2009-04-22)Toplam 4 hemşeri kayıtlı


Hemşeri Listemiz
 

Siverek Tarihi


Siverek Şanlıurfa ilinin bir ilçesidir. Şehrin nüfusu 2008 yılına göre 110.744'dür. 1973'te 43.000 olan nüfusu 1990'da 63.049'a, 2000'de 126.820'ye çıkmış, 2007'de 108.094'e düşmüştür.

Siverek Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Şanlıurfa'ya bağlı bir ilçedir. İlçe nüfusunun çoğunluğu Zazalar ve Kürtler olup, Karacadağ yöresinde Türkmenler, ilçede çok az da Arap vardır. Şehir merkezinde oturanların büyük bölümünü oluşturan Zaza nüfus, çevresindeki Diyarbakır, Şanlıurfa ve Adıyaman gibi şehirlerden gerek dil, gerekse davranışlar/ilişkiler bakımından bir hayli farklılık gösteren "Siverek şehri"nin kültürel ve sosyal omurgasını oluşturmuştur. İlçe olarak bağlı bulunduğu Şanlıurfa şehrinin kültürel bakımdan Kerkük'ü andırmasına karşın; "Siverek şehir kültürü", Azerbaycan çizgisi üzerindeki yörelerle benzeşmektedir. Ancak son dönemlerde şehirdekilerin bir kısmının sürgün edilmesi ve bir kısmının da ekonomik sebeplerle dışarıya göçmesi ve köylerden şehre akın sebebiyle yapısal bir değişim gerçekleşmiş; Kürt ve Zaza nüfusta oransal bir artış meydana gelmiştir.

 

Karakeçililer Karacadağ eteklerine Selçuklu döneminde Süleyman şahla yerleşmişlerdir. Siverek ve Urfa yerlileri de Karakoyunlu Türkmenlerinden oluşmaktadır. Karakeçili Türkmenleri baleki, muska, amini, kadıyan, cerabi, andari, bin kasım, şeyhlü, torun, gökçe, azizbeğli kollarından oluşur. Karakeçililer yüzyıllar boyu kendileri aralarında evlenmişlerdir.içlerine yabancı oymakları almamışlardır. Kürt ve Arap aşiretleri onlara Kürtçe ve Arapça boy isimleri ile adlandırılsalar da karakeçililer ve karacadağ Türkmenleri onlarca Kürt aşiretinin ortasında Türkmen geleneklerini giyimlerini, yaşantılarını sürdürmüşlerdir. Kerkük, Elazığ, Halep, Antep yörelerine de Karakoyunlu ve karakeçililer dağılmışlardır. Ortak benzer kültür meydana getirmişlerdir. Yöremiz de Kürt nüfusun baskın ve dillerine karşı kıskanç olmaları Türkmen ve bazı Arap aşiretlerinin dil olarak Kürtçeyi kullanmalarını zorunlu kılmıştır. Hiç bir zaman Urfa'da etnik çatışma olmamıştır. Din duygusu ve ortak değerler etrafında bileşilmiştir...

Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde (1867 sonrası) Diyarbakır Vilayeti'ne bağlı bir kazaydı. Siverek'in bugün bağlı bulunduğu Şanlıurfa ise Halep Vilayeti'ne bağlı bir sancaktı. Urfa Osmanlı'nın son döneminde Halep'ten ayrılarak Vilayet statüsüne yükseltildi. Siverek ise Diyarbakır Vilayeti'ne bağlı bir sancak oldu. Cumhuriyet döneminde vilayetlerin sınırlarının belirlenmesi çerçevesinde Urfa'ya bağlanıncaya kadar Siverek Diyarbakır'a bağlı kaldı. Dolayısıyla idari olarak olduğu gibi Sosyo kültürel olarak da Siverek'in ilişkileri Diyarbakır ile Urfa'dan daha yoğun oldu. Cumhuriyet'e yakın zamanda sancak olmaları nedeniyle Sivereklilerin "il olma" beklenti ve istekleri, başta nüfus olmak üzere bir çok veriyle birlikte, bu tarihsel olguya dayanmaktadır.

Siverek'te, ilçe bazında, "aşiretsel" yapı da çok gelişkindir. Siverek'in belli başlı aşîretleri; Bucaklar, Karavarlar, İzollar, Bablılar, Kejanlar, Karakeçililer, Karahanlılar, Kalenderler vs. köylerin büyük çoğunluğu aşiret reisleri ve toprak ağalarına aittir. Bu topraklarda yaşayan insanlar Avrupa da ki köleler gibi değildir. Bunlar istediği zaman istedikleri yere gidebilirdi ve ayrıca zorla çalışmıyorlardır. ÇALIŞMALARININ KARŞILIĞINI DA ALIYORLAR. Bu köylülerin kaldığı evlerin büyük çoğunluğu toprak olup başta yılan ve fare olmak üzere her türlü böceği ihtiva etmektedir. Siverek'in elektrik sorunları başta gelmektedir.

Siverek'te her yıl yapılmakta olan "Şire Üzüm Festivali" ve "Geleneksel Karakeçi Bahar Şenlikleri" ilçenin başlıca kültürel etkinliklerindendir.

YIL      NÜFUS

1927: 16000
1970: 34000
1975: 41000
1980: 29000
1990: 63000
1997: 74000
2000: 127000
2005: 152000
2008: 108000Tarihçilerin genel ifadesiyle Mezopotamya "Tarihin Şahidi"dir. Dünya üzerinde bu kadar çok savaş yaşandığı başka bir bölge yoktur. Pek çok sayıdaki medeniyete ev sahipliği yapmış olan Mezopotamya Bölgesi, tarihin hiçbir döneminde önemini kaybetmemiştir. Bu önemini Fırat ve Dicle'nin ortasındaki verimli topraklarına borçludur. Burası, biraz güçlenen devletlerin ele geçirmek istediği bölgelerin başında gelmiştir. Tarih boyunca her iki nehre yakın yerlerde önemli kentler kurulmuş ve sağlam kaleler yapılmıştır. Tarihin en kanlı savaşları bu bölge için meydana gelmiştir. Hititler, Asurlar, Mitanniler, Akatlar, Urattular, Medler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Eyyubiler, Selçuklar, Mogollar, Karakoyunlular, Akkoyunlular ve Osmanlılar bu topraklara sahip olmuştur. Bölge Osmanlı idaresine girdikten sonra uzun yıllar savaşsız bir dönem geçirmiştir. Günümüzde bu bölge (Mezopotamya) Türkiye, Irak ve Suriye'nin Sınırları içerisinde kalmaktadır. İşte Siverek Dünya Coğrafyası açısından bu kadar önemli bir bölgenin merkezinde yer almaktadır. Tarihin ilk çağlarında Siverek ve çevresi değişik isimlerle anılmıştır. Tarih kitaplarında HALZİDİMA olarak geçen bölgenin merkezi KİNABA yani Siverek kasabası idi. Asurlular dönemine rastlayan bu isimlendirmede bugünkü Siverek'in yerinde olduğu bilinen Kinabu şehri kanlı savaşlara sahne olmuş bir kenttir. Bazı kaynaklarda Halzi-Luka olarak da gösterilmektedir. Bu bölgeye verilen isimlerden biride Hitit-Asur-Mitanni dönemlerinde KUMMUH bölgesi olarak geçmektedir. Kummuh bölgesi Diyarbakır ile Urfa arasındaki bölgeyi kapsamaktadır. Asur vesikalarında KUTMUKHi olarak geçen bu şehir devletinin yeri, Prof. Dr. Firuzan KINAL'a göre tam olarak tespit edilmemiştir. Hititlerin bu bölgeden çok sayıda şehir devletleri bulunmakta idi. Siverek bölgesi de batıda Kizzuwadna'ya kadar önemli kent olan İSUWA'ya kadar komşu idi.

 

O dönemlerde adı İSMERİKA olarak geçen Siverek, Mitanni devletinin önemli şehir devletlerinden biridir. Bir süre ARAMi (SÜRYANİ) göçlerine sahne olan Siverek'in özellikle Karacadağ taraflarına Aramiler yerleşmiş ve burası için KİŞYARİ (KAŞYARI) ismini kullanmışlardır. Aramiler bu dönemlerde Siverek'te etnik olmuşlarsa da Asurluların sürekli baskıları neticesinde bölgenin idaresini onlara terk etmek zorunda kalmışlardır. Aramiler döneminde Süryaniler tarafından ismi şebhabherrak olarak isimlendirilmiştir. Ermenilerin hakim oldukları dönemlerde Sevaverek olarak geçen ismi Arapların eline geçtikten sonra adı Es-süveyda olarak değişmiştir. Haçlı kontluğu döneminde Siverek'in ismi Sovorak olarak haritalarda yer almaktadır. Genel Tarihçi Urfalı Metaos eserinde Siverek'in ismini Sevaragk olarak vermekte, aynı dönemlerde Ebul Farac ise ismi Sibabarak olarak yazmaktadır. Bizanslar döneminde ise ismi Sebaberak, Severak ve as-suwaida olarak geçmektedir. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Siverek'in ismi bugünkü kullanıldığı şekliyledir. Mezopotamya Bölgesi değişik isimlerle anılmaktadır. Yunanlı Tarihçiler Dicle ve Fırat arasında kalan sahanın yukarı kısımlarını Yukarı Mezopotamya diye adlandırmaktadırlar. İslam Coğrafyacılarıda bölgeyi ada anlamında (El- Cezire) diye isimlendirmektedir.

 

Ortalarda Urfa, Mardin ve Diyarbakır bölgelerinin en fazla dikkat çektiği, El-Cezire mıntıkasının genel hatlarıyla batısında Şam, batısında Antep, Maraş, ve Malatya, doğusunda Doğu Anadolu Bölgesi, güneyinde ise Irak yer almaktadır. Ebu'l Fida'ya göre bu saha kuzeyde Malatya ve Amid (Diyarbakır) ile başlar, güneyde Anbar'dan Tekrit'e uzanan bir hatla Iraktan ayrılır. El-Cezire bölgesinin en büyük şehri Dicle üzerindeki Musul olan Diyar-ı Riba, Fırat üzerindeki Rakka (daha yukarıda Urfa) eksenli Diyar-ı Mudar ve Amid merkezli ve en küçüğü sayılan Diyar-ı Bekir olmak üzere üç mıntıkaya taksim edilir. Bugün El-Cezirenin kuzeyi Türkiye, güneyi ise Irak topraklarında yer almaktadır. Siverek Diyar-ı Mudar şehirlerinden biridir. Coğrafyacılar ve Tarihçiler bu bölgeden bahs ederken kullandıkları "Bilad-ı Şarkiyye" ismi anlam olarak Doğu Vilayetleri kelimelerini karşılamaktadır. Selçuklularda Eyyubilerde ve Osmanlılarda kullanılan Bilad-ı Şarkiyye, Doğu Karadeniz Bölgesini dışarıda bırakacak şekilde, Trabzon'dan İskenderun'a çekilecek bir hattın doğusunu ifade etmektedir.

 

Mesela Selahaddin-i Eyyubi'ye göre kuzeyde olmasına rağmen onun 1182-1185 yıllarında gerçekleştirdiği sefer ve fetihler "Şark icraatları" olarak kaydedilmektedir. Aynı şekilde Türkiye Selçuklu Sultanı İzeddin Keykavus'un Halep şehri öncesinde Urfa ve Harran üzerine yürüyüşü de "Melik Eşrefin elinde bulunan Bilad-i Şarkiyye'ye gidişi..." başlığı altında zikredilmekte ve olaylar anlatılırken Hısn-ı Keyfa (Hasankeyf), Meyyafarikin (Silvan), Amid (Diyarbakır), Ruha (Urfa), Harran, Siverek, Sincar, Halep ve Tell başer gibi yerlerden bahsedilmektedir. Yukarıda coğrafi mekanını tarihi kaynaklar ışığında belirlemeye çalıştığımız Siverek ve çevresi bugün Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Şanlıurfa vilayeti sınırları dahilinde yer almaktadır.

İletişim Adreslerimiz    Reklam Verin    Tavsiye Edin    Site Haritası    Künye

 

Siverek, Siverek Haber

Siteni Ekle

Sitemap - XML - RSS

Sivereknet.Com üzerinde yer alan okuyucu yorumlari yazarlarin kendi görüsleridir.
Sivereknet.Com yazilan yorumlardan sorumlu tutulamaz.


Web sitemiz PHP-Nuke kodlarina sahiptir.

Web sitemiz siverek, siverek haber, siverek haberleri ve siverek ile ilgili kelimelerde öncülük etmektedir.Tags: siverek, siverek haber, siverek haberleri, siverek otelleri

 

Her hakkı saklıdır - Bu web sitesinde yayınlanan hiç bir bilgi izinsiz kullanılamaz.